• 0

نمایشگاه “آبی بی‌کران” برپا شد / هنرمندی که با کائنات پیوند خورده است


به گزارش هنرآنلاین باز نشر ترشیده ها، دومین نمایشگاه انفرادی ایمان صبح روان با عنوان “آبی بی‌کران” روز گذشته در گالری آریانا برپا شد تا مخاطبان تا ۸ آبان در این گالری مخاطب ۳۰ تابلویی باشند که بزرگترین هدفش کنکاش در معنای هستی با ارائه تصاویری انتزاعی است. در این نمایشگاه که آثاری با ابعاد بزرگ به چشم می‌خورد، رنگ غالب آبی بیکرانی است که که به صورت چند پهلو روی بوم‌هایی از جنس چوب به گونه‌ای نشسته است که تصاویری چند بعدی ایجاد کرده است و مخاطب رو به روی این آثار گویی خود را مقابل عرصه عظیم هستی حس می‌کند.

هدف نقاش که میان علم کهکشانی و دنیای هنرمندانه در نوسان است، در نهایت تلاش کرده از زاویه دید خود تکه‌های کائنات را به شکلی اسرارآمیز به رخ بکشد و البته آثاری که خلق شده هنری انتزاعی است که مخاطب می‌تواند آن را آثاری دکوراتیو نیز به شمار بیاورد. اما آنچه مخاطب را در این نمایشگاه به سمت خود جلب می‌کند، پیامی است که به جانب ناخوداگاه مخاطب فرستاده می‌شود و او را به درون اثر هنری می‌کشد.

ایمان صبح روان درباره این مجموعه گفت: این مجموعه دو سال زمان برد و گاهی روزی ۸ ساعت کار می‌کردم. ابتدا قرار بود مجموعه ۱۰۰ اثر نقاشی و مجسمه‌هایم را به نمایش بگذارم. مجسمه‌هایم بر اساس شعرهای کوتاهی که نوشته‌ام بود و نقاشی‌هایم بر اساس همین استیتمنتی که دارم. اما واسه ی آن نمایشگاه ۶ سال باید زمان می‌گذاشتم و ترجیح دادم آن نمایشگاه را در دو بخش برپا کنم.

وی ادامه داد: من از ۱۷ سالگی تحقیقات گسترده‌ای در حوزه شیمی و پلیمر انجام دادم. در سال ۸۱ به خاطر همین تحقیقات در جشنواره خوارزمی اول شدم و بدون کنکور در رشته طراحی صنعتی در دانشگاه تهران مشغول تحصیل شدم. مدتی هم نقاشی را رها کردم و مجسمه می‌ساختم اما دنیای نقاشی دوباره مرا به سمت خود کشاند. ترجیحم این است که وقتی اثری خلق می‌کنم همه آنچه خلق می‌شود از آن خودم باشد واسه ی همین رنگ‌ها را هم خودم می‌سازم.

این نقاش در توضیح بیشتر اینکه چرا ترجیح می‌دهد رنگ‌های اثرش را خودش بسازد، گفت: اگر به نقاشی‌های من نگاه کنید چند لایه است. شاید من ۲۰ لایه رنگ را در یک نقاشی روی هم گذاشته باشم. البته این تنها رنگی است که نور می‌تواند از آن عبور کند و به اثر هم حالت چند بعدی بدهد و هم انگار مخاطب عینکی به رنگ آبی به چشم زده و با آن دنیا را می‌بیند. از طرف دیگر می‌توانم تصویری شبیه آنچه در واقعیت هست را بازنمایی کنم.

صبح روان درباره ایده اصلی مفهومی پشت این آثار نیز گفت: نکته این است که دانشمندها اذعان دارند که در ابتدا روی زمین این میزان حجم آب نبوده است و نظریه‌ای وجود دارد که ستاره‌ای که بخار آب همراهش بوده با زمین برخورد می‌کند و حجم زیادی بخار آب وارد جو زمین می‌شود و دمای اتمسفر زمین هم پایین می‌آید و اساسا بر اساس همین نظریه می‌گویند عصر یخبندان رخ داده. موارد زیادی اثبات شده که نشان می‌دهد چقدر هستی در کائنات به یکدیگر گره خورده است و حتی آنچه درون بدن ما وجود دارد ربط مستقیم با عوالم دیگر دارد. این اساس ایده من واسه ی خلق این آثار بود.

گفتنی است نمایشگاه “آبی بیکران” روز ۲۷ مهرماه ساعت ۱۶ در گالری آریانا افتتاح می‌شود و تا ۸ آبان پذیرای علاقمندان است. گالری آریانا در الهیه، خیابان فیاضی، پلاک ۹ واقع است.

 لینک منبع

باز نشر توسط وب سایت تفریحی ترشیده ها | Torshideha.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *