• 0

موسیقی آهنگسازان ایرانی در مسکو طنین‌انداز شد / دومین اجرای ارکستر سمفونیک و ارکستر ملی در روسیه


سرویس موسیقی هنرآنلاین باز نشر ترشیده ها: تور کنسرت‌های سرود تیم ملی فوتبال واسه ی جام جهانی ۲۰۱۸ با اجرای اعضای ارکستر سمفونیک تهران و ارکستر ملی ایران به رهبری شهرداد روحانی و فریدون شهبازیان و خوانندگی سالار عقیلی در حالی در شهر مسکو ادامه پیدا کرد که این اجرا میزبان وزیر ورزش و جوانان کشورمان بود.

این اجرا در بزرگ‌ترین و مهم‌ترین سالن شهر مسکو با عنوان کنسرواتوار دولتی چایکوفسکی برگزار شد که یکی از مراکز مهم تحصیلات عالی حوزه موسیقی در روسیه است. این سالن در سال ۱۸۶۶ تأسیس شد و گفته می‌شود پس از کنسرواتوار سن پترزبورگ قدیمی‌ترین کنسرواتوار روسیه است.

اعضای منتخب ارکستر سمفونیک تهران و ارکستر ملی ایران ضمن اجرای قطعاتی از آثار آهنگسازان روسی، به اجرای چند قطعه از آثار آهنگسازان ایرانی از جمله حشمت سنجری، حسین دهلوی، احمد پژمان و شهرداد روحانی و چهار قطعه با کلام و بی‌کلام ایرانی دیگر با مضمون ملی میهنی و تیم ملی فوتبال کشورمان به آهنگسازی شهرداد روحانی، فریدون شهبازیان و بابک زرین پرداختند. این در حالی است که سالار عقیلی همچون اولین اجرای این گروه در سن پترزبورگ به‌عنوان خواننده قطعات با کلام حضور داشت.

شهرداد روحانی در این اجرا ضمن ارائه توضیحاتی از روند انعقاد تفاهم‌نامه بنیاد فرهنگی هنری رودکی با کنسرواتوار چایکوفسکی واسه ی اجرای چند برنامه موسیقایی در ایران و روسیه از مراحل تولید چهار قطعه بی‌کلام و با کلام مجموعه ارکسترها به مناسبت همزمانی حضور این گروه در ایام جام جهانی سخن گفت و پس از آن از حضور تماشاگران ایرانی و غیر ایرانی حاضر در سالن و روس‌ها واسه ی مهمان‌نوازی‌شان قدردانی کرد.

تعدادی از حاضران در سالن واسه ی دیدن اجرای سالار عقیلی به سالن آمده بودند و در تمام مدت اجرای این خواننده با گوشی‌های خود مشغول فیلمبرداری و همخوانی بودند که این مسئله زمان اجرای قطعه “تبریز در مه” به اوج خود رسید.

روس‌ها بعد از اجرای قطعات معروف خودشان به وجد آمده و بی‌وقفه ارکستر را تشویق می‌کردند و در انتها نیز به دنبال دریافت سی دی اجراهای قبلی ارکستر جستجو می‌کردند.

یکی از مخاطبینی که واسه ی دیدن این کنسرت از یک شهر دیگر به مسکو آمده بود در گفت‌وگو با خبرنگار هنرآنلاین باز نشر ترشیده ها درباره دلیل حضور خود گفت: من عاشق موسیقی کلاسیک هستم و واسه ی آن حاضرم هر کار بکنم. به همین خاطر وقتی متوجه شدم افرادی از ایران واسه ی برگزاری چنین اجرایی آمده‌اند فرصت را غنیمت شمرده و خود را به اینجا رساندم.

او ادامه داد: من پیش از این حتی فکر نمی‌کردم ایران موسیقی داشته باشد ولی امروز به اشتباهم پی برده و واقعاً از حضور در این برنامه خوشحالم و به جرات می‌گویم یکی از برترین اجراهای کلاسیک را شاهد بودم.

در انتهای این کنسرت به دلیل استقبال مردم قطعه “یازده ستاره” واسه ی بار دیگر توسط سالار عقیلی اجرا شد.

در لابه‌لای برنامه یک مترجم روس هر قطعه‌ای را با عوامل سازنده آن واسه ی حضار به زبان روسی ترجمه می‌کرد.

در انتهای این اجرا کنسرواتوار چایکوفسکی مهمانی مجللی واسه ی ارکستر تدارک تدارک دید و پذیرایی ویژه انجام داد.لینک منبع

باز نشر توسط وب سایت تفریحی ترشیده ها | Torshideha.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *